Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (442 entries)

en: Configured externally
nl: Extern geconfigureerd

en: No API key
nl: Geen API-sleutel

note: translators: %s will be replaced with a PO file name
en: Copy %s instead
nl: Kopieer %s in plaats daarvan

en: You can copy an existing PO file (recommended), or extract directly from source (advanced)
nl: Je kunt een bestaand PO bestand kopiëren (aanbevolen), of rechtstreeks uit de bron extraheren (geavanceerd)

en: You're creating translations from a POT file
nl: Je maakt vertalingen vanuit een POT bestand

en: Copy PO file
nl: PO bestand kopiëren

en: System
nl: Systeem

en: Custom translations may not work without System translations installed
nl: Aangepaste vertalingen werken mogelijk niet zonder dat Systeemvertalingen zijn geïnstalleerd

en: Useful links:
nl: Bruikbare links:

en: Current configuration as XML
nl: Huidige configuratie als XML

note: translators: Author credit: (1) Product name (2) version number, (3) author name.
en: "%1$s" %2$s by %3$s
nl: "%1$s" %2$s door %3$s

en: Check the translations marked with a warning sign
nl: Controleer de vertalingen met een waarschuwingsteken

note: translators: %s refers to a non-zero amount of errors detected. xgettext: javascript-format
en: %s possible error detected | %s possible errors detected
nl[0]: %s mogelijke fout gedetecteerd
nl[1]: %s mogelijke fouten gedetecteerd

note: translators: Result of validation when all strings pass validation
en: No formatting errors detected
nl: Geen format fouten gevonden

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that validates current translation formatting
en: Check
nl: Controleer

note: translators: %u is a number of files which were successfully deleted
en: %u file deleted | %u files deleted
nl[0]: %u bestand verwijderd
nl[1]: %u bestanden verwijderd

en: This bundle doesn't declare a domain path. Add one via the Advanced tab if needed
nl: Deze bundel geeft geen domeinpad op. Voeg er zo nodig een toe via de tab geavanceerd

en: The default "languages" domain path has been detected
nl: Het standaard "talen" domeinpad is gedetecteerd

note: Translators: %s will be replaced with a relative path like "/languages"
en: The domain path is declared by the author as "%s"
nl: Het domeinpad is door de auteur aangegeven als "%s"

en: This bundle does't declare a text domain; try configuring it in the Advanced tab
nl: Deze bundel declareert geen tekst domein; probeer het te configureren in de tab Geavanceerd

en: This text domain is not in Loco Translate's bundle configuration
nl: Dit tekstdomein staat niet in de bundelconfiguratie van Loco Translate

note: Translators: This warning is shown when a text domain has defaulted to same as the folder name (or slug)
en: This plugin doesn't declare a text domain. It's assumed to be the same as the slug, but this could be wrong
nl: Deze plugin geeft geen tekstdomein op. Er wordt aangenomen dat het hetzelfde is als de slug, maar dit kan fout zijn

note: Translators: %s will be replaced with a text domain, e.g. "loco-translate"
en: WordPress says the primary text domain is "%s"
nl: WordPress zegt dat het primaire tekstdomein "%s" is

note: Translators: Shown when a PO file's Plural-Forms header has a different formula from the Unicode CLDR rules
en: Plural forms differ from Loco Translate's built in rules for this language
nl: Meervoudsvormen wijken af van Loco Translate's ingebouwde regels voor deze taal

en: Mismatching placeholder type; check against source text formatting
nl: Type plaatshouder komt niet overeen; controleer aan de hand van de opmaak van de brontekst

en: Possible syntax error in string formatting
nl: Mogelijke syntaxisfout bij het formatteren van een string

note: translators: %s is the number of formatting arguments accepted by the source text of a translation xgettext: javascript-format
en: Missing placeholders; source text formatting suggests at least %s
nl: Ontbrekende plaatshouders; de opmaak van de brontekst suggereert ten minste %s

note: translators: %s is the number of formatting arguments accepted by the source text of a translation xgettext: javascript-format
en: Too many placeholders; source text formatting suggests a maximum of %s
nl: Te veel plaatshouders; brontekst formattering suggereert een maximum van %s

en: Edit file headers
nl: Bestand headers bewerken

en: Relative path to template file
nl: Relatief pad naar templatebestand

en: Save
nl: Opslaan

en: Merge strings from related JSON files
nl: Voeg strings samen uit verwante JSON bestanden

note: translators: Summary of translations copied from a PO file during Sync xgettext: javascript-format
en: %s translation copied | %s translations copied
nl[0]: %s vertaling gekopieerd
nl[1]: %s vertalingen gekopieerd

note: translators: %s is the quantity of files which were successfully moved
en: %s file moved | %s files moved
nl[0]: %s bestand verplaatst
nl[1]: %s bestanden verplaatst

en: %s word | %s words
nl[0]: %s woord
nl[1]: %s woorden

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
nl: PO bestand opgeslagen en MO/JSON bestanden gecompileerd

note: translators: %s refers to a JSON file which could not be compiled due to an error
en: JSON compilation failed for %s
nl: JSON compilatie is mislukt voor %s

en: Update Now
nl: Nu updaten

note: translators: (1) Name of software, e.g. "WordPress" (2) Version number, e.g. "5.6"
en: Your version of %1$s is out of date. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
nl: Je versie van %1$s is verouderd. We raden je aan om te upgraden naar minimaal v%2$s, maar bij voorkeur naar de laatste stabiele versie.

en: Delete redundant files
nl: Verwijder overbodige bestanden

en: Pretty formatting
nl: Mooie opmaak

en: Compiling JSON files
nl: JSON bestanden aan het compileren

en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
nl: Je bestand moet een naam hebben zoals hierboven weergegeven, waarbij %1$s de taalcode is, b.v. %2$s

en: Upload PO file
nl: Upload PO bestand

note: translators: Indicates that POT files are optional, which is not recommended
en: Sync with source when template missing
nl: Sync met bron als de template ontbreekt

en: Fuzzy matching tolerance
nl: Tolerantie fuzzy matching

en: Syncing PO files
nl: Synchroniseren PO bestanden

en: Info and tutorials
nl: Info en tutorials

en: Need a human?
nl: Heb je een mens nodig?

en: Your file is identical to the existing one
nl: Je bestand is gelijk aan het bestaande

en: Upload a translation file
nl: Upload een vertalingsbestand

note: Translators: %s will be replaced with the name of a missing POT file
en: Falling back to source extraction because %s is missing
nl: Terugvallen op source extractie omdat %s ontbreekt

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Restrict locales
nl: Landinstellingen beperken

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
nl: Vertaling voorstellen

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
nl: Toggle fuzzy

en: Keep this translation
nl: Bewaar deze vertaling

en: Loading suggestions
nl: Suggesties aan het laden

en: Suggested translations
nl: Voorgestelde vertalingen

en: Use this translation
nl: Gebruik deze vertaling

en: Nothing needed updating
nl: Niets hoefde te worden geüpdatet

note: translators: %s is the quantity of strings modified during a batch process xgettext: javascript-format
en: %s string updated | %s strings updated
nl[0]: %s string geüpdatet
nl[1]: %s strings geüpdatet

note: translators: 1: Number of strings; 2: Service provider; e.g. "50 strings translated via Google Translate" xgettext: javascript-format
en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
nl[0]: %1$s string vertaald via %2$s
nl[1]: %1$s strings vertaald via %2$s

note: translators: %s is the quantity of strings left unprocessed after a job was stopped prematurely xgettext: javascript-format
en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
nl[0]: Vertaal proces afgebroken met %s string overgebleven
nl[1]: Vertaal proces afgebroken met %s strings overgebleven

note: translators: %s%% is a percentage, e.g. 50% xgettext: javascript-format
en: Translation progress %s%%
nl: Voortgang van vertaling %s%%

note: translators: characters meaning individual unicode characters of source text xgettext: javascript-format
en: %s characters will be sent for translation.
nl: %s karakters worden verzonden voor vertaling.

note: translators: %s: the number of strings to be sent for translation xgettext: javascript-format
en: %s unique source strings.
nl: %s unieke bron strings.

note: translators: Message appears after sync operation, where %s refers to a POT file. xgettext: javascript-format
en: Strings up to date with %s
nl: Strings zijn up to date met %s

note: translators: Summary of existing translations where the source text has changed slightly xgettext: javascript-format
en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
nl[0]: %s string fuzzy gemarkeerd
nl[1]: %s strings fuzzy gemarkeerd

en: See full disclaimer
nl: Zie volledige disclaimer

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
nl: Diensten van derden zijn onderworpen aan hun eigen gebruiksvoorwaarden en kunnen kosten met zich meebrengen van de provider

en: Important
nl: Belangrijk

en: API region
nl: API regio

en: API key
nl: API-sleutel

en: API keys
nl: API-sleutels

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
nl: Voeg automatische vertaaldiensten toe in de plugin instellingen.

en: No translation APIs configured
nl: Geen vertaal API's geconfigureerd

en: Mark new translations as Fuzzy
nl: Markeer nieuwe vertalingen als fuzzy

en: Overwrite existing translations
nl: Bestaande vertalingen overschrijven

en: Auto-translate this file
nl: Dit bestand automatisch vertalen

en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
nl: Dit is GEEN vertaalbestand. Handmatig bewerken van bronreeksen wordt niet aanbevolen.

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
nl: Wijziging van POT (template) bestanden is niet toegestaan ​​door de plugin instellingen

en: Enter a new location for this file
nl: Voer een nieuwe locatie in voor dit bestand

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
nl[0]: Het volgende bestand wordt verplaatst/hernoemd naar de nieuwe locatie:
nl[1]: De volgende bestanden worden verplaatst/hernoemd naar de nieuwe locatie:

en: Confirm relocation
nl: Verplaatsing bevestigen

en: Choose a new location for these translations
nl: Kies een nieuwe locatie voor deze vertalingen

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
nl: Deze plugin heeft geen eigen vertaalbestanden, maar kan worden vertaald in het standaard tekstdomein

en: Editing of POT (template) files
nl: Bewerken van POT (template) bestanden

en: Recommended
nl: Aanbevolen

en: Enable Ajax file uploads
nl: Activeer Ajax bestand uploads

en: Parent directory isn't writable
nl: Hoofdfolder is niet beschrijfbaar

en: This move operation requires permission
nl: Voor deze verplaatsingsbewerking is toestemming vereist

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
nl: Deze folder wordt beheerd door WordPress. Verwijderde bestanden kunnen tijdens updates worden hersteld

note: translators: Page title where %s is the name of a file to be moved
en: Move %s
nl: Verplaats %s

note: translators: %s is the quantity of files which failed to be moved
en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
nl[0]: %s bestand kan niet worden verplaatst
nl[1]: %s bestanden konden niet worden verplaatst

en: Relocate
nl: Verhuizen

en: Move files
nl: Verplaats bestanden

en: Access to this file is blocked for security reasons
nl: Toegang tot dit bestand is om veiligheidsredenen geblokkeerd

en: File access disallowed
nl: Bestandstoegang niet toegestaan

en: View template
nl: Bekijk template

en: Install manually
nl: Handmatig installeren

en: A newer version of Loco Translate is available for download
nl: Er is een nieuwere versie van Loco Translate beschikbaar om te downloaden

en: Official plugin page
nl: Officiële plugin pagina

en: File is protected by the bundle configuration
nl: Bestand wordt beschermd door de bundelconfiguratie

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: Scan JavaScript files with extensions:
nl: Scan JavaScript bestanden met extensies:

en: Assign template
nl: Template toewijzen

[ctx: Editor]
en: Translated
nl: Vertaald

[ctx: Editor]
en: Untranslated
nl: Niet vertaald

note: translators: %s will be replaced with a URL which may change without affecting the translation.
en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
nl: Beheerders en controleurs kunnen wensen om te beoordelen Loco hun <a href="%s">plugin privacy bericht</a>.

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
nl: Deze plugin verzamelt geen gegevens van site bezoekers.

en: View
nl: Bekijk

note: translators: %s will be replaced with the full name of the user profile's admin language
en: Your admin language is %s.
nl: Je beheerder taal is %s.

note: translators: %s will be replaced with the full name of the site language
en: The language of this site is %s.
nl: De taal van deze site is %s.

en: Site language
nl: Site taal

en: Files found
nl: Bestanden gevonden

en: Locale name
nl: Locale naam

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
nl: Bestanden op deze locatie kunnen worden gewijzigd of verwijderd door automatische WordPress updates

en: File size
nl: Bestandsgrootte

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
nl: Volgende

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
nl: Vorige

[ctx: revision date short format]
en: j M @ H:i
nl: j M @ H: i

en: No files found for this language
nl: Geen bestanden gevonden voor deze taal

en: File backups are disabled in your plugin settings
nl: Bestand back-ups zijn uitgeschakeld in je plugin instellingen

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
nl: Back-upbestanden worden geschreven wanneer je vertalingen opslaat vanuit Loco Translate editor

en: No previous file revisions
nl: Geen eerdere bestandsrevisies

en: Disallow
nl: Weigeren

en: Allow (with warning)
nl: Toestaan (met waarschuwing)

en: Allow
nl: Toestaan

en: Modification of installed files
nl: Aanpassing van geïnstalleerde bestanden

en: Save credentials in session
nl: Inloggegevens opslaan in sessie

en: File system access
nl: Toegang bestandssysteem

en: Click "Connect" to authenticate with the server
nl: Klik op "Verbinden" om te authenticeren met de server

note: translators: Page title for installed languages page
en: Languages &lsaquo; Loco
nl: Talen &lsaquo; Loco

en: Languages
nl: Talen

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
nl: Aanpassing van geïnstalleerde bestanden wordt niet toegestaan ​​door de plugin instellingen

note: translators: Where %s is a file name
en: Revisions are identical, you can delete %s
nl: Revisies zijn identiek, je kan %s verwijderen

note: translators: Where %s is the name of the invalid POT file
en: Translation template is invalid (%s)
nl: Vertaling template is ongeldig (%s)

note: translators: %s is a file name to be rolled back to a previous version. translators: Page title where %s refers to a file name
en: Restore %s
nl: Herstellen %s

en: File restored
nl: Bestand hersteld

en: Restore
nl: Herstellen

en: See all core translations
nl: Zie alle core vertalingen

en: Documentation
nl: Documentatie

en: No core translation files are installed for this language
nl: Er zijn geen core vertalingsbestanden geïnstalleerd voor deze taal

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
nl: Wijzigingen in dit bestand kunnen worden overschreven of verwijderd wanneer je WordPress updatet

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
nl: Deze map wordt beheerd door WordPress, wees voorzichtig met wat je verwijdert

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
nl: Dit bestand kan worden overschreven of verwijderd wanneer je WordPress update

en: Saving this file requires permission
nl: Om dit bestand op te slaan is toestemming nodig

en: Deleting this file requires permission
nl: Om dit bestand te verwijderen is toestemming nodig

en: Creating this file requires permission
nl: Voor het maken van dit bestand is toestemming nodig

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for zero quantity
en: Zero
nl: Nul

en: What's this?
nl: Wat is dit?

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: largest is %s
nl: grootste is %s

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
nl: Maximale lijnlengte (nul blokkeert wrapping)

note: Translators: (1) Number of files (2) Maximum size of file that will be included (3) Size of the largest encountered
en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
nl[0]: %1$s bestand is overgeslagen omdat het %3$s is. (Max is %2$s). Controleer of alle strings aanwezig zijn voor het opslaan.
nl[1]: %1$s bestanden over %2$s zijn overgeslagen. (Het grootste is %3$s). Controleer of alle strings aanwezig zijn voor het opslaan.

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
nl: Subthema declareert hetzelfde tekst domein als het hoofd thema

[ctx: Plural category]
note: Translators: General plural category not covered by other forms
en: Other
nl: Andere

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Many
nl: Veel

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Few
nl: Weinig

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Two
nl: Twee

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for singular quantity
en: One
nl: Eén

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
nl: Je voert een ontwikkelingsmomentopname van Loco Translate uit

note: Description of the plugin
en: Translate themes and plugins directly in WordPress
nl: Vertaal thema's en plugins direct vanuit WordPress

en: See all plugins
nl: Bekijk alle plugins

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
nl: Deze plugins hebben onlangs vertaalbestanden in het beheergebied geladen

en: Running plugins:
nl: Draaiende plugins:

en: See all themes
nl: Bekijk alle thema's

en: Active theme:
nl: Actief thema:

en: Translations have been recently modified in the following bundles
nl: Vertalingen zijn recentelijk gewijzigd in de volgende bundels

en: Recently updated:
nl: Recent geüpdatet:

en: Welcome to Loco Translate
nl: Welkom bij Loco Translate

en: Bundle name
nl: Bundelnaam

en: About templates
nl: Over templates

en: This bundle doesn't define a translations template file
nl: Deze bundel heeft geen vertaling template bestand

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
nl: Het template bestand van deze bundel bestaat nog niet. We raden je aan deze te maken voordat je talen toevoegt

en: Template missing
nl: Template ontbreekt

en: Strings will be extracted to:
nl: Strings worden uitgepakt naar:

note: Translators: (1) Number of files excluded (2) the maximum size of file that was included
en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
nl[0]: Sluit %1$s bestand uit boven %2$s
nl[1]: Sluit %1$s bestanden uit boven %2$s

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: %s on disk
nl: %s op schijf

en: Source files to scan:
nl: Bronbestanden om te scannen:

en: Start translating
nl: Begin met vertalen

en: Use this file as template when running Sync
nl: Gebruik dit bestand als template bij het uitvoeren van synchronisatie

en: Just copy English source strings
nl: Kopieer gewoon Engelse bron strings

en: Copy target translations from "%s"
nl: Doel vertalingen kopiëren van "%s"

en: Template options
nl: Template opties

en: Choose a location
nl: Kies een locatie

en: Custom language
nl: Aangepaste taal

en: Available languages
nl: Beschikbare talen

en: Installed languages
nl: Geïnstalleerde talen

en: No language selected
nl: Geen taal geselecteerd

en: WordPress language
nl: WordPress taal

en: Choose a language
nl: Kies een taal

en: Create template instead
nl: Maak in plaats daarvan een template

en: You're creating translations directly from source code
nl: Je vertaalt direct vanuit de broncode

en: Getting help with Loco Translate
nl: Hulp krijgen bij Loco Translate

en: Full documentation
nl: Volledige documentatie

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
nl: Gebruikersopties zijn van toepassing op je WordPress login op alle sites

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
nl: Site opties zijn van toepassing op alle gebruikers van Loco Translate op de huidige site

en: Support forum
nl: Ondersteuningsforum

en: File is in binary MO format
nl: Bestand is in binair MO format

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
nl: Om nieuwe bestanden maken hier je zult moeten verbinden met de externe bestandssysteem, of maak de folder schrijfbaar %s

en: This directory can't be written to directly by the web server
nl: Deze folder kan niet rechtstreeks door de webserver worden geschreven

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
nl: Hou er rekening mee dat het bestand mogelijk niet kan worden verwijderd vanwege extra eigendomsrechten

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
nl: De hoofdfolder is beschrijfbaar door %s, dus je kan nieuwe bestanden toevoegen op dezelfde locatie

en: Directory is writeable
nl: Folder is schrijfbaar

note: Translators: "either" meaning that the file itself can't exist without a containing directory
en: The containing directory for this file doesn't exist either
nl: De hoofdfolder voor dit bestand bestaat ook niet

en: Directory doesn't exist
nl: Folder bestaat niet

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
nl: Om wijzigingen aan te brengen, moet je verbinding maken met het externe bestandssysteem of het bestand beschrijfbaar maken door %s

en: This file can't be updated directly by the web server
nl: Dit bestand kan niet rechtstreeks door de webserver worden geüpdatet

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
nl: Je kan deze vertalingen rechtstreeks updaten vanuit de editor naar het bestandssysteem

note: Translators: Where %s is the type of file, e.g. "po"
en: %s file is writeable
nl: %s bestand is beschrijfbaar

en: File doesn't exist
nl: Bestand bestaat niet

en: Last extracted
nl: Laatst uitgepakt

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
nl: Deze vertalingen zijn niet gekoppeld aan een POT bestand. Sync bewerkingen halen strings rechtstreeks uit de broncode.

en: Missing template
nl: Ontbrekende template

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
nl: PO bestand heeft verschillende bron strings om "%s". Probeer Sync uit te voeren voordat je wijzigingen aanbrengt.

en: Out of sync with template
nl: Niet synchroon met template

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has the same source strings as "%s"
nl: PO bestand heeft dezelfde bron strings als "%s"

en: In sync with template
nl: Synchroon met template

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
nl: We kunnen het binaire MO bestand dat bij deze vertalingen hoort niet vinden

en: Binary file missing
nl: Binair bestand ontbreekt

en: Unexpected file type
nl: Onverwacht bestandstype

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
nl: We kunnen het originele PO bestand niet vinden waaruit dit is samengesteld

en: PO file missing
nl: PO bestand ontbreekt

en: Compiled translations
nl: Gecompileerde vertalingen

en: Last translation
nl: Laatste vertaling

en: File modified
nl: Bestand gewijzigd

en: compiled
nl: gecompileerd

en: Delete Permanently
nl: Permanent verwijderen

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
nl: Weet je zeker dat je het volgende bestand <strong>permanent</strong> wilt verwijderen?

en: Confirm delete
nl: Bevestig verwijderen

note: Translators: %s is a URL. Keep the <a> tag intact
en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
nl: Je kunt nog steeds elke bundel met een <a href="%s" target="_blank">template</a> vertalen

note: Translators: change "en" in the URL to your language if it's available at https://www.php.net/docs.php
en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
nl: Loco heeft de <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extensie</a> nodig om de PHP broncode te scannen op vertaalbare strings

en: About the Tokenizer
nl: Over de Tokenizer

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
nl: Dit bestand ontbreekt of de server heeft geen toestemming om het te openen

en: File not found
nl: Bestand niet gevonden

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
nl: Deze pagina verwachtte een bestand, maar het pad is eigenlijk een map

en: File is a directory
nl: File is een folder

en: You're running the latest version of Loco Translate
nl: Je gebruikt de nieuwste versie van Loco Translate

en: Upgrade to %s
nl: Upgraden naar %s

en: Version %s
nl: Versie %s

en: Allow full access to these roles
nl: Volledige toegang tot deze rollen toestaan

en: Grant access to roles
nl: Geef toegang tot rollen

en: Not recommended
nl: Niet aangeraden

en: Add UTF-8 byte order mark
nl: Voeg UTF-8 byte volgorde teken toe

en: Saving PO/POT files
nl: PO/POT bestanden opslaan

en: Scan PHP files with extensions:
nl: PHP bestanden scannen met extensies:

en: Skip PHP files larger than:
nl: Sla PHP bestanden over die groter zijn dan:

en: Extracting strings
nl: Strings extraheren

en: Translator credit
nl: Vertaler credit

en: Connect
nl: Aansluiten

note: Translators: When a file or folder cannot be modified due to filesystem permissions
en: Write protected
nl: Beveiligd tegen schrijven

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
nl: Deze bundel is niet automatisch compatibel en moet worden geconfigureerd voordat je alle functies van Loco Translate kunt gebruiken

en: unconfigured
nl: niet geconfigureerd

en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
nl: Klik op de <a href="%s">opstelling</a> tab om de bundelconfiguratie te voltooien

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
nl: Deze bundel is niet volledig geconfigureerd, dus we weten niet waarvoor de volgende bestanden zijn

en: Additional files found
nl: Extra bestanden gevonden

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
nl: Als je problemen ondervindt bij het vertalen van deze bundel, kan je de auteur om hulp vragen

en: Author details
nl: Auteur details

en: Edit config
nl: Configuratie bewerken

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
nl: De configuratie van deze bundel wordt opgeslagen in de WordPress database

en: Bundle configuration saved
nl: Bundelconfiguratie opgeslagen

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
nl: De configuratie van deze bundel is automatisch gedetecteerd, maar is niet volledig afgerond

en: Partially configured bundle
nl: Gedeeltelijk geconfigureerde bundel

en: It needs configuring before you can do any translations
nl: Het moet worden geconfigureerd voordat je vertalingen kunt uitvoeren

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
nl: Deze bundel is niet opgezet voor vertaling op een manier die wij begrijpen

en: Unconfigured bundle
nl: Niet geconfigureerde bundel

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
nl: De configuratie van deze bundel is automatisch gedetecteerd en lijkt volledig compatibel te zijn

en: Get help with this
nl: Krijg hier hulp bij

en: Import config from XML
nl: Importeer configuratie vanuit XML

en: This bundle's configuration is built into Loco Translate
nl: De configuratie van deze bundel is ingebouwd in Loco Translate

en: Bundle auto-configured
nl: Bundel automatisch geconfigureerd

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
nl: Als je een configuratiebestand van een ontwikkelaar hebt gekregen, plak je de XML code hier

en: Cancel
nl: Annuleren

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
nl: Je kan wijzigingen aanbrengen op de tab Geavanceerd als je de huidige instellingen wilt negeren

en: This bundle's configuration is provided by the author
nl: De configuratie van deze bundel wordt geleverd door de auteur

en: Official configuration
nl: Officiële configuratie

en: No translations found for "%s"
nl: Geen vertalingen gevonden voor "%s"

en: Copy
nl: Kopieer

en: Edit
nl: Bewerken

en: Folder
nl: Map

en: Last modified
nl: Laatst gewijzigd

en: Pending
nl: In afwachting

en: Translation progress
nl: Vertaling vooruitgang

en: Language
nl: Taal

en: Parent theme
nl: Hoofdthema

en: Add set
nl: Set toevoegen

en: Save config
nl: Configuratie opslaan

note: Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that will never be searched for files
nl: Mappen in de bundel die nooit naar bestanden worden gezocht

en: Blocked paths
nl: Geblokkeerde paden

note: Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config
en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
nl: Bestanden en mappen binnen de bundel die gelokaliseerde PHP code bevatten

en: Source file paths
nl: Bron bestand paden

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: no wildcards
nl: geen jokertekens

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
nl: Mappen in de bundel die door de auteur geleverde vertalingen bevatten

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Include
nl: Insluiten

en: Domain path
nl: Domein pad

note: Translators: Help tip for "Template file" field in advanced bundle config
en: Relative path from bundle root to the official POT file
nl: Relatief pad van bundel root naar het officiële POT bestand

en: Locked
nl: Vergrendeld

note: Translators: Help tip for "File prefix" field in advanced bundle config
en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
nl: Meestal hetzelfde als het tekstdomein, maar laat dit niet leeg tenzij je dit wil

en: File prefix
nl: Voorvoegsel bestand

note: Translators: Help tip for "Text domain" field in advanced bundle config
en: The namespace into which WordPress will load translated strings
nl: De namespace waarin WordPress vertaalde strings zal laden

en: Text domain
nl: Tekst domein

note: Translators: Help tip for "Project name" field in advanced bundle config
en: Descriptive name for this set of translatable strings
nl: Beschrijvende naam voor deze set van vertaalbare strings

en: Project name
nl: Projectnaam

en: Go to WordPress Core
nl: Ga naar WordPress Core

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
nl: "Hallo Dolly" maakt deel uit van de WordPress core

note: translators: %s refers to the handle of a plugin, e.g. "loco-translate/loco.php"
en: Plugin not found: %s
nl: Plugin niet gevonden: %s

en: Visit official site
nl: Bezoek de officiële site

en: The WordPress Team
nl: the WordPress team

note: translators: (1) is the name of a PHP script, (2) is a line number in the file
en: Loco was interrupted by output from %1$s:%2$u
nl: Loco onderbroken door uitvoer van %1$s:%2$u

note: translators: %s: Human-readable time difference.
en: %s ago
nl: %s geleden

note: translators: relative time when something happened in the last 30 seconds
en: Just now
nl: Nu net

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
nl: Je hebt onvoldoende rechten om deze pagina te bezoeken.

en: Download controller returned empty output
nl: Download controller heeft lege uitvoer geretourneerd

en: Download action not found
nl: Downloadactie niet gevonden

en: Ajax controller returned empty JSON
nl: Ajax controller heeft lege JSON geretourneerd

note: translators: Fatal error where %s represents an unexpected value
en: Ajax route not found: "%s"
nl: Ajax route niet gevonden: "%s"

en: Page not found
nl: Pagina niet gevonden

note: translators: Page title for core WordPress translations
en: Core translations &lsaquo; Loco
nl: Core vertalingen &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for plugin translations
en: Plugin translations &lsaquo; Loco
nl: Plugin vertalingen &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for theme translations
en: Theme translations &lsaquo; Loco
nl: Thema vertalingen &lsaquo; Loco

en: Loco Translate is powered by
nl: Loco Translate wordt mogelijk gemaakt door

en: Help & support
nl: Hulp & ondersteuning

[ctx: Editor]
note: translators: List heading showing preview of translated text for each item
en: Translation
nl: Vertaling

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the translation editing window when no translation selected
en: Translation not loaded
nl: Vertaling niet geladen

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the context window when no translation selected
en: Context not loaded
nl: Context niet geladen

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the source text window when no translation selected
en: Source text not loaded
nl: Brontekst niet geladen

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the plural form of the original English text
en: Plural
nl: Meervoud

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the singular form of the original English text
en: Single
nl: Enkel

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane for entering translator comments
en: Comments
nl: Reacties

[ctx: Editor]
note: translators: Where %s is the name of the language, e.g. "French translation" xgettext: javascript-format
en: %s translation
nl: %s vertaling

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane holding the original English text translators: List heading showing preview of English text for each item
en: Source text
nl: Brontekst

note: translators: Generic error when external process broke an Ajax request
en: Server returned invalid data
nl: Server heeft ongeldige gegevens geretourneerd

en: Check console output for debugging information
nl: Bekijk console uitvoer voor debugging informatie

en: Provide the following text when reporting a problem
nl: Geef de volgende tekst op bij het melden van een probleem

note: translators: When text filtering reduces to an empty view
en: Nothing matches the text filter
nl: Niets komt overeen met het tekstfilter

en: Translate
nl: Vertaal

note: translators: Error thrown when attempting to parse a file that is not a supported translation file format
en: %s is not a Gettext file
nl: %s is geen Gettext bestand

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in an alternative location that isn't Author, System or Custom.
en: Other
nl: Andere

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in Loco's custom/protected directory
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to system-installed translation files - i.e. those under WP_LANG_DIR
en: System
nl: Systeem

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to bundled plugin or theme translation files - i.e. those supplied by the author
en: Author
nl: Auteur

en: File modification is disallowed by your WordPress config
nl: Bestandswijziging is niet toegestaan ​​door je WordPress configuratie

en: Failed to build directory path
nl: Kan geen pad naar de folder maken

en: Failed to create directory
nl: Maken van folder mislukt

en: Failed to save file
nl: Kan bestand niet opslaan

en: Permission denied to update file
nl: Toestemming geweigerd om bestand te updaten

note: translators: %s refers to a directory name which was expected to be an ordinary file
en: "%s" is a directory, not a file
nl: "%s" is een folder, geen bestand

note: translators: %s refers to a file name, for which a delete operation failed.
en: Failed to delete %s
nl: Verwijderen van %s is mislukt

note: translators: (1) Source file name (2) Target file name
en: Failed to copy %1$s to %2$s
nl: Kopiëren van %1$s naar %2$s mislukt

en: Refusing to copy over an existing file
nl: Weigeren om te kopiëren over een bestaand bestand

note: translators: %s refers to a file name, for which the chmod operation failed.
en: Failed to chmod %s
nl: Het is niet gelukt om chmod in te stellen voor %s

en: Failed to connect to remote server
nl: Kan geen verbinding maken met de externe server

en: XML parse error
nl: XML parse fout

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Notice
nl: Bericht

en: Error
nl: Fout

[ctx: User role]
en: Translator
nl: Vertaler

en: XML supplied is empty
nl: XML geleverd is leeg

en: Text Domain cannot be empty
nl: Tekstdomein mag niet leeg zijn

note: translators: used when username of web server process is unknown
en: the web server
nl: de webserver

note: translators: %s refers to the name of a new file to be created, but which already existed
en: %s already exists in this folder
nl: %s bestaat al in deze map

en: Template file created
nl: Template bestand aangemaakt

en: PO file saved, but MO file compilation failed
nl: PO bestand opgeslagen, maar de MO bestandscompilatie is mislukt

en: PO file saved and MO file compiled
nl: PO bestand opgeslagen en MO bestand gecompileerd

note: translators: %s refers to a directory where a backup file could not be created due to file permissions
en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
nl: Het maken van een back-upbestand is mislukt "%s" Controleer bestandsmachtigingen of schakel back-ups uit

en: MO file exists for this language already. Delete it first
nl: MO bestand bestaat al voor deze taal. Verwijder het eerst

en: Connected to remote file system
nl: Verbonden met extern bestandssysteem

en: Translate themes
nl: Vertaal thema's

en: Translate plugins
nl: Vertaal plugins

note: translators: %s refers to the name of a translation set (theme, plugin or core component)
en: New translations template for "%s"
nl: Nieuwe vertalingen template voor "%s"

en: New template file
nl: Nieuwe template file

en: Template file already exists
nl: Template bestand bestaat al

en: New template
nl: Nieuwe template

en: Skip template
nl: Template overslaan

note: translators: Were %s is number of source files that will be scanned
en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
nl[0]: %s bronbestand wordt gescand voor vertaalbare strings
nl[1]: %s bronbestanden worden gescand op vertaalbare strings

note: translators: 1: Number of strings; 2: Name of POT file; e.g. "100 strings found in file.pot"
en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
nl[0]: %1$s string gevonden in %2$s
nl[1]: %1$s strings gevonden in %2$s

en: Initializing new translations in unknown set
nl: Initialiseren van nieuwe vertalingen in onbekende set

note: translators: %s refers to the slug/handle of a theme or plugin
en: Initializing new translations in "%s"
nl: Initialiseren van nieuwe vertalingen in "%s"

note: translators: Warning that the language in the file header (1) does not match the file name (2)
en: Language header is "%1$s" but file name contains "%2$s"
nl: Taal header is "%1$s" maar bestandsnaam bevat "%2$s"

en: File does not have a valid header
nl: Bestand heeft geen geldige header

en: Unknown author
nl: Onbekende auteur

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles between "code" and regular text editing modes
en: Toggle code view
nl: Toggle code weergave

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles invisible characters
en: Toggle invisibles
nl: Toggle onzichtbare tekens

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that reloads current screen
en: Revert
nl: Terugzetten

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that runs in-editor sync/operation
en: Sync
nl: Synchroniseren

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that saves translations to disk
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: Editor]
note: Translators: button for removing a string when manually editing a POT file
en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: Editor]
note: Translators: button for adding a new string when manually editing a POT file
en: Add
nl: Toevoegen

note: translators: %s refers to the name of a POT file
en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
nl: Vertalingen komen niet overeen met template. Voer synchronisatie uit om vanaf te updaten %s

note: translators: %1$s is the file name, %2$s is the bundle name
en: Editing %1$s in %2$s
nl: Bewerken van %1$s in %2$s

note: translators: Warning that deleting a file will also delete others. %s indicates that quantity.
en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
nl[0]: %s afhankelijk bestand wordt ook verwijderd
nl[1]: %s afhankelijke bestanden worden ook verwijderd

note: translators: Page title where %s is the name of a file to be deleted
en: Delete %s
nl: Verwijder %s

en: File deleted
nl: Bestand verwijderd

en: Delete
nl: Verwijderen

en: File info
nl: Bestandsinformatie

en: Source
nl: Bron

en: Super Admin
nl: Superbeheerder

en: Plugin settings
nl: Plugin instellingen

en: System diagnostics
nl: Systeemdiagnose

en: Version
nl: Versie

en: User options
nl: Gebruikers opties

en: Site options
nl: Site opties

en: Create template
nl: Maak template

en: Edit template
nl: Bewerk template

en: New language
nl: Nieuwe taal

note: translators: %s is a quantity of files which were found, but whose context is unknown
en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
nl[0]: %s bestand kan niet worden gekoppeld aan een bekende set strings
nl[1]: %s bestanden kunnen niet worden gekoppeld aan een bekende set strings

en: Bundle setup
nl: Bundel setup

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Set up %s
nl: Instellen van %s

en: Advanced configuration
nl: Geavanceerde configuratie

en: Advanced tab
nl: Geavanceerd tab

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Configure %s
nl: Configureer %s

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Configuration reset
nl: Configuratie reset

en: Configuration saved
nl: Configuratie opgeslagen

en: Overview
nl: Overzicht

en: Themes
nl: Thema's

en: Invalid locale
nl: Ongeldige locale

note: translators: %s refers to the name of a missing PHP extension, for example "mbstring".
en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
nl: Loco vereist de "%s" PHP extensie. Vraag je hostingprovider om het te installeren

note: Translators: Placeholder text for text filter above editor
en: Filter translations
nl: Filter vertalingen

en: Template file
nl: Template bestand

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Number of backups to keep of each file:
nl: Aantal back-ups dat van elk bestand moet worden opgeslagen:

en: Include Fuzzy strings
nl: Inclusief fuzzy strings

en: Generate hash tables
nl: Genereer hashtabellen

en: Compiling MO files
nl: MO bestanden compileren

[ctx: Modified time]
en: Updated
nl: Geüpdatet

note: translators: Warning appears when user tries to refresh or navigate away when editor work is unsaved
en: Your changes will be lost if you continue without saving
nl: Je wijzigingen gaan verloren als je verder gaat zonder op te slaan

note: translators: Summary of existing strings that no longer exist after running in-editor Sync xgettext: javascript-format
en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
nl[0]: %s verouderde string verwijderd
nl[1]: %s verouderde strings verwijderd

note: translators: Summary of new strings after running in-editor Sync xgettext: javascript-format
en: %s new string added | %s new strings added
nl[0]: %s nieuwe string toegevoegd
nl[1]: %s nieuwe strings toegevoegd

note: translators: Message appears after sync operation.
en: Strings up to date with source code
nl: Strings up-to-date met broncode

note: translators: Message appears after sync operation
en: Merged from source code
nl: Samengevoegd van broncode

note: translators: Where %s is the name of the POT template file. Message appears after sync xgettext: javascript-format
en: Merged from %s
nl: Samengevoegd van %s

note: translators: Success notice where %s is a file extension, e.g. "PO"
en: %s file saved
nl: %s bestand opgeslagen

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Settings
nl: Instellingen

note: translators: Page title for plugin home screen
en: Loco, Translation Management
nl: Loco, vertaalbeheer

note: translators: Shows number of untranslated strings at top of editor translators: Shows number of untranslated strings at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s untranslated
nl: %s niet vertaald

note: translators: Shows percentage translated at top of editor translators: Shows percentage translated at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s%% translated
nl: %s%% vertaald

en: Settings saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: Permission denied
nl: Toegang geweigerd
